Keçiboynuzu Çayının Faydaları Nelerdir?

Bezelye ve fasulye ile aynı familyadan gelen keçiboynuzu çayı daha çok Akdeniz’e kıyısı olan Kuzey Afrika,Avrupa ülkelerinde ve Ortadoğu’da doğal olarak yetişir. Keçiboynuzunun bilimsel adı, ceratonia siliqua’dır ve bu ağaç 10-15 metreye kadar uzayabilir. Keçiboynuzu ağacının dona karşı yaprakları, 10-20 santim uzunluğuna kadar ulaşabilir. Keçiboynuzu ağacı, Eylül ve Ekim aylarında küçük ve çok sık çiçekler açar. Erkek çiçeklerin kendisine uygun bir kokusu vardır. Bu ağaç 15 yaşından sonra meyve üretmeye başlıyor ve tohum kesesi olarak da adlandırılan meyvelerin uzunluğu 30 santime kadar büyüyebilir. Yaklaşık 4000 yıldır bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılıyor. Keçiboynuzu tohumları, meyveleri ve kerestesi farklı kültürlerde çeşitli alanlarda kullanılıyor.

Keçiboynuzu Çayı Neye İyi Gelir ?

Keçiboynuzunun içinde antioksidan bulunduğu için yaşlanma etkilerini geciktirebilir ve kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır. Keçiboynuzu, yüksek lifli keçiboynuzu şekerin kana karışmasını yavaşlatarak uzun süreli tokluk hissi oluşturur. Keçiboynuzu içinde bulunan lifler, aynı zamanda kötü kolesterolün de düşürülmesini sağlar. Keçiboynuzu bağırsaklarda bağlayıcı bir etkisi vardır. Keçiboynuzu ishal gibi sıvı emiliminin azaldığı rahatsızlıkların çözümünde çok etkilidir. İshal olan yetişkinlere, bitki çayları bebeklere ve çocuklara 2 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu il karıştırılarak püre haline getirilebilir. 1 yemek kaşığı keçiboynuzu günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 10’unu karşılar. Keçiboynuzunun içinde aynı zamanda demir, magnezyum, bakır, potasyum gibi mineraller bolca bulunur.

Prostat enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur.
Hazmı kolaylaştırır ve ishalin geçirilmesini sağlar.
Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
Kilo vermeye yardımcı olur.
Öksürüğün geçirilmesini sağlar.


Keçiboynuzu Çayı Nasıl Hazırlanır ?
Keçiboynuzu çayı hazırlamak için çeşitli tarifler kullanabilirsiniz. 4-5 tane kurutulmuş keçiboynuzunu 1 litre kadar kaynamış suyun içine atıp 45 dakika beklemelisiniz. İsterseniz keçiboynuzlarını suya atarak kısık ateşte çayın demlenmesini beklemelisiniz. Daha sonra çayı süzerek zevkinize göre sıcak ya da soğuk içebilirsiniz. Keçiboynuzlarını çay yapmadan önce iyice yıkamalısınız.

Keçiboynuzunun Yan Etkileri
Keçiboynuzunun bilinen bir yan etkisi bulunmuyor. Fakat emziren kadınların ve hamilelerin toz ya da çay olarak keçiboynuzu tüketmemesi gerekir.

Yorum Ekle