Masaj İçin Rahatlatıcı Yağlar Nelerdir ?

Genellikle güzellik merkezleri spalarda kullanılmakta olup nadiren de olsa kişilerin kendilerinin satın aldığı ve uyguladığı ürünler mevcuttur. Bu ürünlerin kullanım amacı vücudu rahatlatmak ağrıları geçirmek ve yumuşatmaktır. Birçok bitkisel yağ vücuda iyi geldiği kadar ruhu da okşar. Şimdi aşağıda sizlere bazı bitkisel yağlar hakkında bilgi vereceğiz.

Masaj İçin Hangi Yağ Kullanılır ?
Bergomot Yağı

Bergamot ağacı meyvesinden üretilir. Bergamot ağacı meyvesinin kokusunun çok güzel olduğu bilinmektedir. Güzel koku insanlara huzur verir. Bu güzel kokusu ile parfüm-esans olarak kullanılabilir. Bilirsiniz güzel koku insanlara huzur ve mutluluk verir onların güzel duygularını harekete geçirir. Bu sebeple stresli bir gün geçiriyorsanız ve depresyona girmek üzere olduğunuzu hissediyorsanız birazcık bergamot yağı işinizi görecektir. Yüz problemlerine özellikle büyük gözenekler ve bir türlü yakanızı bırakmayan sivilce problemlerinize, baş ağrılarınıza, kas ağrılarına veya burkulmadan kaynaklanan ağrılara da iyi geldiği bilinmektedir. Eğer ateşiniz çok yüksekse veya ateş yapan bir hastalığa yakalandıysanız bir miktar bergamot yağını duş yapacağınıza suya eklemeniz ateşinizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Bunun dışında sinek ısırığı, kaşıntı ve mantar gibi problemler ile baş etmek içinde kullanılabilir.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı antik çağda keşfedilmiştir. Antik çağda kralın biberiye yağı sayesinde romatizma ağrılarını hafiflettiği ve ağrılarının geçmesine katkı sağladığın görülünce kullanılmaya başlanmıştır. Biberiye yağı biberiye yapraklarından üretilmektedir. Bu yağ sayesinde kişiler eklem ağrıları ve romatizma ağrılarının geçmesini sağlayabilirler. Ağrı olan bölgeye az miktarda biberiye yağı ile masaj yapabilirsiniz. Tüm bunların dışında biberiye yağının sayısız faydaları vardır. Bu faydalardan diğeri ise vücudumuzda çarpma düşme vb. sebepler ile meydana gelen morlukları kısa sürede tedavi etmesidir. İlgili bölgeye az miktarda biberiye yağı uygulayıp o bölgeye masaj yapabilirsiniz. Biberiye yağının faydaları saymakla bitmez tatbiki ama şimdiki fayda en çok kadınları sevindirecek türden, kurtulmak istediğiniz selülitlerinize çok pahalı kremler ile masaj yapmak zorunda değilsiniz artık. Bu doğan mucize ile selülitlü bölgeye haftanın belirli günlerinde sürekli olarak masaj yapabilirsiniz. İlgili bölgede düzelme olduğunu görmeye başlamanız çok uzun zamanınızı almayacaktır.

Kakao Yağı

Kakao yağı sizin de yaz aylarında bronzlaşmak için sıkça başvurduğunuz yağlardan birisi biliyoruz. Bu kadar değerli bir madeni sadece bronzlaşmak için kullanmak sizce de haksızlık değil mi ? Kakao yağı tam bir nem bombasıdır. Yüzünüze, çatlamış dudaklarınıza uyguladığınıza vücudunuza ihtiyacı olan nemi verir. Ve o nemin buharlaşmaması için etrafında bir koruma kalkanı olur. Hamilelik döneminde karnın olduğundan daha fazla esnemesi karında çatlaklara sebebiyet verebilmektedir. Sizde bu çatlakları önlemek veya en aza indirgemek istiyorsanız eğer, her gün düzenli olarak kakao yağı kullanabilirsiniz. Karnınızın daha esnek olması için daha fazla neme ihtiyacı var unutmayın. Tüm bunların dışında egzama vb. rahatsızlıklar ile yanıkların geçmesi ve yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Vücudunuzu çok soğuk ve çok sıcaktan korumak için de kakao yağı kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Artık rahat uyuyamadığınız ya da uykunuzu tam olarak alamadan uyandığınız sabahlara bir son vermek ister misiniz ? Eğer uyku ile ilgili sorunlarınız varsa lavanta yağı sizin için biçilmiş kaftan. Uyumadan önce bileklerinize dirsek içlerinize ve bir iki damla da yastığınıza damlatmanız size huzur dolu bir uykunun kapılarını açacaktır. Böylece güne daha az stresli başlayacaksınız. Mutlu ve uykunuzu tam almış bir şekilde uyanacaksınız. Uyku dışında baş ağrısı ile ilgili sıkıntılarınız varsa, yine iki farklı şekilde lavanta yağını kullanarak bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. İlki bir kaşık zeytinyağının içerisine ekleyeceğiniz bir iki damla lavanta yağı ile alnınıza yavaş hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bunun dışında mendilinize damlatacağınız bir iki damla lavanta yağı da baş ağrınızı hafifletmeniz için size yardımcı olacaktır.

Vücuttaki Ağrılara Hangi Yağ İyi Gelir ?
Vücudunuzdaki ağrılarınızı gidermek için masaj yöntemi veya banyoda lavanta yağını kullanmayı deneyebilirsiniz. Vücudunuzda sırt eklem ve bacak ağrılarınıza masaj yolu ile uygulayabilirsiniz. Yine bir kaşık zeytinyağına bir iki damla lavanta yağı ekleyip ağrılı olan bölgeye masaj yaparak uygulama yapabilirsiniz. Bunun dışında yine duş kabininize birkaç damla lavanta yağı ekleyerek kabinde 15 20 dk. kalmanız vücudunuzu sakinleştirecek ve ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında lavanta yağını, yanık tedavisinde, böcek ısırması ve arı sokması durumlarında, kepeklenen saçınız için ve çatlayan yahut uçuklayan dudaklarınız için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Lavanta yağını kullanırken hem zihninize hem de vücudunuza büyük katkı sağladığınızı göreceksiniz. Lavanta yağı ile ilgili önemli bir not eklemek istiyoruz. Eğer bu yağı masaj harici ağızdan kullanım amaçlı alacaksanız, günde maksimum 6 damla alabilirsiniz fazlası zehirlenmeye sebebiyet verir. Ayrıca alkol kullanmış kişiler ve hamile kadınlar ile emziren annelerin bu yağı kullanması sakıncalıdır.

Yorum Ekle